Jak wybrać odpowiednie podręczniki

Analiza swoich potrzeb

Książki do geografii np. Oblicza geografii 1. Podstawadostarczają dogłębnie przeanalizowanych materiałów, które ułatwiają naukę niejednego ucznia. Aby wybrać odpowiednie podręczniki należy przeanalizować co jest dla Ciebie ważne i jakich treści mają Ci dostarczyć. Oprócz profesjonalnego przygotowania do zdania testów czy egzaminów, powinny dostarczać także rozwijania zainteresowań oraz odrobinę zabawy i rozrywki. O wiele łatwiej jest się uczyć jeśli materiały, z których korzystasz, nie nudzą Cię. Dodatkowo powinny być dopasowane do poziomu możliwości ucznia.  

Pomoc w wyborze materiałów

Takiej pomocy może nam dostarczyć nauczyciel, który ma doświadczenie w przygotowaniu uczniów do testów oraz czynnie pracuje jako dydaktyk. Jest to nieoceniona pomoc, ponieważ osoba aktywna zawodowo na bieżąco styka się z materiałami i osobiście je przerabia. Może także analizować wyniki z testów poszczególnych klas na podstawie materiałów, z których korzystają. Kolejnym pomysłem jest poszukanie opinii w internecie lub przeanalizowanie wymogów Komisji Edukacji a także rekomendowanych przez nich książek. Dobrym pomysłem jest zrobienie ankiety wśród byłych uczniów szkół średnich, co nie powinno być trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę dostępność takich grup na portalach społecznościowych. Mógłbyś w niej zawrzeć zapytanie o ulubione pozycje albo takie które były najbardziej ciekawe.

Plusy odpowiedniego przygotowania

Poświecenie czasu na dogłębną analizę niesie wiele pozytywnych rezultatów. Nauka przebiegająca w taki sposób jak lubisz jest o wiele prostsza i zachodzi o wiele szybciej. Możesz także uniknąć podręczników, które wprowadzają w błąd lub są przygotowane w niekompetentny sposób. Możesz uniknąć wielu błędów, które zaszkodziłyby w drodze do sukcesu. Przygotowania zmniejszają odczucia stresu i napięcia emocjonalnego. Co jest częstą przypadłością maturzystów. Dzięki odbyciu analiz przed rozpoczęciem nauki, zyskujesz czas i przestrzeń na skupianie się jedynie, na zdobywaniu wiedzy i rozwiązywaniu zadań maturalnych.